Election Header
Return Home
last updated: 11/6/2014 12:51
Unofficial Election Results by Race

Kansas 2014 Unofficial Results by County
horizontal bar Kansas House Split
Party Seats %
Democratic 27 21
Republican 98 78
horizontal bar Hot Races
US Senate
Precincts Reporting:
3479 of 3479
Candidate Votes 
i-Greg Orman 358,898 
L-Randall Batson 36,002 
R-Pat Roberts 449,974 
horizontal bar
Governor
Precincts Reporting:
3479 of 3479
Candidate Votes 
D-Paul Davis 390,614 
L-Keen A. Umbehr 33,708 
R-Sam Brownback 423,666 
horizontal bar
SOS
Precincts Reporting:
3479 of 3479
Candidate Votes 
D-Jean Kurtis Schodorf 340,178 
R-Kris Kobach 497,944 
horizontal bar
US House 1
Precincts Reporting:
1332 of 1332
Candidate Votes 
D-James E. Sherow 63,577 
R-Tim Huelskamp 132,140 
horizontal bar
US House 2
Precincts Reporting:
912 of 912
Candidate Votes 
D-Margie Wakefield 85,076 
L-Christopher Clemmons 9,524 
R-Lynn Jenkins 126,627 
horizontal bar
US House 3
Precincts Reporting:
620 of 620
Candidate Votes 
D-Kelly Kultala 87,781 
R-Kevin Yoder 132,501 
horizontal bar
US House 4
Precincts Reporting:
615 of 615
Candidate Votes 
D-Perry L. Schuckman 67,643 
R-Mike Pompeo 135,993 
horizontal bar
KS House 56
Precincts Reporting:
28 of 28
Candidate Votes 
D-Virgil Weigel 3,855 
R-Lane Hemsley 3,913 
horizontal bar
KS House 79
Precincts Reporting:
29 of 29
Candidate Votes 
D-Ed Trimmer 3,282 
R-Larry W. Alley 3,288 
horizontal bar
KS House 88
Precincts Reporting:
8 of 8
Candidate Votes 
D-Patricia M. Sloop 2,500 
R-Joseph Scapa 2,548 
horizontal bar
Supreme 4
Precincts Reporting:
3479 of 3479
Candidate Votes 
  Eric S. Rosen - "YES" 389,838 
  Eric S. Rosen - "NO" 351,068 
horizontal bar
Supreme 6
Precincts Reporting:
3479 of 3479
Candidate Votes 
  Lee Johnson - "YES" 384,191 
  Lee Johson - "NO" 346,317 


US SENATE AND HOUSE RESULTS

Please note the following before viewing election results:
1. These are unofficial results. They will not be official until the state canvass. 2. The results are exactly as collected from county election officers on election night. 3. Results in some areas may be incomplete--challenged ballots and some advance voting ballots may not be included. 4. Results of county, township and local question submitted elections will be available only from the respective county election officers. 5. D=Democratic L=Libertarian F=Reform R=Republican i=Independent
This page will be updated continuously beginning 7:00pm CST Tuesday November 4, 2014

horizonal bar

US SENATE MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Orman Winning Legend Orman Won
  Legend Batson Winning Legend Batson Won
  Legend Roberts Winning Legend Roberts Won

United States Senate
Precincts Reporting:3479 of 3479
Candidate Votes %  
i-Greg Orman 358,898 43%
   
L-Randall Batson 36,002 4%
   
R-Pat Roberts 449,974 53%
   
Back to Top
horizonal bar

US HOUSE 1 MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Pottawatomie Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Reno Reno Riley

Legend No Results Legend Sherow Winning Legend Sherow Won
  Legend Huelskamp Winning Legend Huelskamp Won

United States House of Representatives 001
Precincts Reporting:1332 of 1332
Candidate Votes %  
D-James E. Sherow 63,577 33%
   
R-Tim Huelskamp 132,140 68%
   
Back to Top
horizonal bar

US HOUSE 2 MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Nemaha Brown Doniphan Marshall Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Montgomery Shawnee Douglas Osage Franklin Coffey Woodson Wilson Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Cherokee Miami Crawford

Legend No Results Legend Wakefield Winning Legend Wakefield Won
  Legend Clemmons Winning Legend Clemmons Won
  Legend Jenkins Winning Legend Jenkins Won

United States House of Representatives 002
Precincts Reporting: 912 of 912
Candidate Votes %  
D-Margie Wakefield 85,076 39%
   
L-Christopher Clemmons 9,524 4%
   
R-Lynn Jenkins 126,627 57%
   
Back to Top
horizonal bar

US HOUSE 3 MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Wyandotte Miami Johnson

Legend No Results Legend Kultala Winning Legend Kultala Won
  Legend Yoder Winning Legend Yoder Won

United States House of Representatives 003
Precincts Reporting: 620 of 620
Candidate Votes %  
D-Kelly Kultala 87,781 40%
   
R-Kevin Yoder 132,501 60%
   
Back to Top
horizonal bar

US HOUSE 4 MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Barber Comanche Edwards Kiowa Pawnee Pratt Stafford

Legend No Results Legend Schuckman Winning Legend Schuckman Won
  Legend Pompeo Winning Legend Pompeo Won

United States House of Representatives 004
Precincts Reporting: 615 of 615
Candidate Votes %  
D-Perry L. Schuckman 67,643 33%
   
R-Mike Pompeo 135,993 67%
   
Back to Top
horizonal bar

GOVERNOR MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Davis Winning Legend Davis Won
  Legend Umbehr Winning Legend Umbehr Won
  Legend Brownback Winning Legend Brownback Won

Governor / Lt. Governor
Precincts Reporting:3479 of 3479
Candidate Votes %  
D-Paul Davis 390,614 46%
   
L-Keen A. Umbehr 33,708 4%
   
R-Sam Brownback 423,666 50%
   
Back to Top
horizonal bar

SECRETARY OF STATE MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Schodorf Winning Legend Schodorf Won
  Legend Kobach Winning Legend Kobach Won

Secretary of State
Precincts Reporting:3479 of 3479
Candidate Votes %  
D-Jean Kurtis Schodorf 340,178 41%
   
R-Kris Kobach 497,944 59%
   
Back to Top
horizonal bar

ATTORNEY GENERAL MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Kotich Winning Legend Kotich Won
  Legend Schmidt Winning Legend Schmidt Won

Attorney General
Precincts Reporting:3479 of 3479
Candidate Votes %  
D-A.J. Kotich 273,305 33%
   
R-Derek Schmidt 551,525 67%
   
Back to Top
horizonal bar

STATE TREASURER MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Alldritt Winning Legend Alldritt Won
  Legend Estes Winning Legend Estes Won

State Treasurer
Precincts Reporting:3479 of 3479
Candidate Votes %  
D-Carmen Alldritt 266,605 32%
   
R-Ron Estes 557,150 68%
   
Back to Top
horizonal bar

COMMISSIONER OF INSURANCE MAP


Click on the county to view unofficial election results.
Miami Cheyenne Rawlins Decatur Norton Phillips Smith Jewell Republic Washington Marshall Nemaha Brown Doniphan Sherman Thomas Sheridan Graham Rooks Osborne Mitchell Cloud Clay Riley Pottawatomie Jackson Atchison Leavenworth Jefferson Wyandotte Wallace Logan Gove Trego Ellis Russell Wabaunsee Lincoln Ottawa Geary Dickinson Morris Shawnee Douglas Johnson Greeley Wichita Scott Lane Ness Rush Barton Ellsworth Saline Hamilton Rice McPherson Marion Chase Lyon Osage Franklin Kearny Finney Hodgeman Pawnee Stafford Stanton Grant Morton Stevens Haskell Seward Gray Meade Ford Clark Edwards Kiowa Comanche Pratt Barber Reno Reno Kingman Harper Harvey Sedgwick Sumner Butler Cowley Greenwood Elk Chautauqua Coffey Woodson Wilson Montgomery Anderson Linn Allen Neosho Labette Bourbon Crawford Cherokee

Legend No Results Legend Anderson Winning Legend Anderson Won
  Legend Selzer Winning Legend Selzer Won

Commissioner of Insurance
Precincts Reporting:3479 of 3479
Candidate Votes %  
D-Dennis Anderson 312,479 38%
   
R-Ken Selzer 500,429 62%
   
Back to Top
horizonal bar
Footer